Харчування в ЗДО "Калинка"
ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ "Калинка"
це чітко регламентований процес, що регулюється чинними законодавчими нормами
Основні з цих норм викладено:
В Законах України: "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про охорону дитинства", "Про Державний бюджет України на 2025 рік", "Про місцеве самоврядування в Україні"
В постанові Кабінету Міністрів України №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»
В Наказі МОН України №298 "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"
В Наказі МОН України №667 "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних та інтернатних навчальних закладах"
Наказ МОН України від 05.11.2021 № 2441 "Про затвердження рекомендованого Примірного чотиритижневого сезонного меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6(7) років в закладах освіти та інших організованих дитячих колективах на осінній період"
Поради для здорового харчування дітей
Усі ми добре розуміємося на теорії — знаємо, який «прикорм» вводити в півроку або в рік, що малюку 3-х років не можна давати сосиски, готові торти та чіпси, але грішимо. Насправді потрібно починати передусім із власного прикладу. Ніколи ви не умовите школярів або дошкільнят з’їсти суп із броколі, поїдаючи еклери та запиваючи їх колою. Діти в усьому беруть приклад зі своїх батьків. Тому правило номер один — збалансоване харчування для дітей має гармоніювати з їжею для дорослих, в ідеалі всі повинні вживати однакові страви (якщо вік уже дозволяє).
Правильне харчування для дітей – це збалансоване харчування.
Не змушуємо їсти, коли дитина не хоче чи коли капризує і тероризує: або мюслі (печиво, тощо) або нічого. Обираємо варіант нічого.
Так само – не змушуйте дитину доїдати «до кінця», якщо вона не хоче, це порушує харчову поведінку та відчуття дитиною її ситості.
Не ділимо їжу на смачну й несмачну. Типова помилка батьків в тому, що вони навішують свої переконання дітям і говорять приблизно так: «з’їж суп/кашу, а потім дам тобі щось смачне» (найчастіше синонім до слова «солодке»). Це для вас суп чи каша можуть бути несмачні, а дитинці дуже навіть смачно.
Не винагороджуйте і не заспокоюйте їжею і особливо солодощами. Говоріть, обіймайте, співчувайте, але не створюйте зв’язок в мозку: сумно-солодке, впав-солодке, радісно-солодке.
Здорове харчування для дітей формується через поведінку батьків, яку діти копіюють. Якщо ви їсте снікерси та пельмені, смажену картоплю на вечерю, то не вимагайте в діток любити броколі і гречку. В ідеалі усі члени сім’ї повинні харчуватись збалансовано і корисною їжею.
Здорове харчування для дітей має містити хоча б 80% цільних продуктів в раціоні: овочі, фрукти, каші, бобові, риба, птиця, м’ясо, печінка, яйця, кисло-молочні продукти
Маскуємо в страви м’ясо, печінку, рибу, якщо дитина не любить їх
Важливо снідати корисно: не простими вуглеводами, а цільними продуктами.
Наприклад: • Омлет з овочами та шматок хліба. • Плющена вівсянка чи інша крупа з ягодами та вершковим маслом. • Корисні бутерброди: цільнозерновий хліб, зелень, овочі, запечені м’ясо/риба.
Давайте дитині на перекус фрукти, ягоди, горіхи, кисло-молочні продукти, а не булки чи печиво з чаєм. Солодощі при цьому можуть йти як доповнення до перекусу чи сніданку, але не як основа трапези.
Вибудуйте чіткий режим харчування. Вчіть дитину (і себе) їсти по режиму у відведений час, зберігаючи між прийомами їжі проміжки хоча б 3 години. Встановіть правила для здорового харчування дітей: їсти лише за кухонним столом вдома, без гаджетів, телевізора, бажано всією сім’єю.
Давайте дитині воду. Здорове харчування для дітей включає також достатній водний режим. Навчіть дитину пити достатньо рідини: води та несолодких напоїв. Це надзвичайно важлива звичка для обміну речовин, хорошого травлення, концентрації уваги, тощо, звичка. І навпаки: поменше соків, фрешів, узвару, солодких чаїв. Варіть самі какао, а не заварюйте несквік. Купіть красиву бутилочку для водички в школу чи садочок.